معرفی کامپاندها

معرفی کامپاندها

آمیزه کامپاند اورینگ epdm:

در دمای محیط ، پلی اتیلن یک پلاستومر کریستالی ست اما در اثر حرارت ، از یک فاز الاستومری عبور می کند و با در نظر گرفتن یا دخالت دادن ویژگی کریستالیزاسیون پلی اتیلن در یک زنجیره پلیمری که ماهیتا مانع کریستاله شدن است دو ویژگی  درجه حرارت ذوب و قابلیت الاستومری پلیمر در دمای کمتر از در جه حرارت محیط به شدت کاهش می یابد.

تاریخچه epdm:

تولید انبوه اورینگ epdm از سال ۱۹۶۳ اغاز شد و در سال ۱۹۸۵ با افزایش رشد مصرف ، مقدار تولید جهانی این الاستومر به ۵۴۰/۰  میلیون تن رسید که حدود ۴٫۴ درصد ظرفیت تولید کل الاستومرهای مصنوعی را به خود اختصاص میدهد.

خواص اورینگ ها :

اورینگها شرایط متفاوتی از فشار و دما و تلرانس را آب بندی (سیل )می کنند.
اورینگ ها معمولا دارای ابعاد کوچک  از قطر ۴ میلیمتروضخامت ۱ میلی متر تا قطر ۱۵۰۰ میلی متر و ضخامت ۲۰ میلی متر و از لحاظ وزنی نسبتا سبک هستند.
در بعضی موارد اورینگ ها مجدد قابل استفاده خواهند بود
اورینگها تاثیر زیادی در بها وقیمت  و ارزش تجهیزات و ماشین آلات دارد.
به عنوان یک آب بند دو طرفه اورینگها در بسیاری از دستگاه های Static & dynamic  کاربرد دارد.
مواد اورینگها به گونه ای است که دارای بیشترین کشش و تراکم مولکولی و یا فشردگی بالا ومقاومت پارگی را دارد . بنابراین جهت نصب بسیار آسان و نیاز به تجهیزات خاصی نیست.

اورینگ دارای ویژگی های مختلفی از جمله شکل و متریال می باشد که به کمک این دو پارامتر می توان تشخیص داد که اورینگ ها دارای چه کاربردی می باشند.

کاربرد های اورینگ  epdm:

مهم ترین کاربردهای در ساخت پروفیل ها ، عایق سازی کابل ها و همچنین در محصولاتی است که باید در برابر نمک ، عامل های جوی و حرارت مقاوم باشد کاربردهای دیگر این کائوچو در اورینگ و در ساخت آمیزه های سفید سایدوال تایرهای دور سفید است. در سال ۱۹۷۸ از ۱۵۰۰۰۰ تن  epdmاورینگ  که در ایلات متحده امریکا تولید شده بود ۱۱ درصد برای تایر ، ۴۲ درصد برای مصرف های غیر تایری (قطعه های لاستیکی ) ، مربوط به خودرو ( برای مثال شیلنگ رادیاتور ، نوارهای قالبی دور در ، پنجره و بدنه نوار دور سپرها) و عمدتا در اتصالات پلی اتیلن و همچنین کمربندهایپلی اتیلن و در محور شیرهای آب و محیطی که اکسیداسیون و جوی نامناسب ، آب شور ، اسید ، حرارت ۱۶۰ درجه سانتی گراد و مواد قلیایی مورد استفاده می باشد.

خواص کامپاند اورینگ epdm:

خواص مکانیکی:

سطح خواص فیزیکی به مقدار قابل توجهی به نوع و مقدار پرکننده ها در امیزه بستگی دارد.

خواص دینامیکی:

خواص دینامیکی و مقاومت خستگی خیلی خوب و قابل مقایسه با کامپاند nbr است.

مقاومت در برابر فرسودگی :

مقاومت در برابر فرسودگی امیزه بهینه epdm نسبت به sbr یا nbr بهتر است.

انعطاف پذیری در درجه حرارت پایین:

مقاومت عالی در برابر مواد شیمیایی و مواد شیمایی روی آن اثری ندارد.

خواص الکتریکی:

خواص دی الکتریکی یا مقاومت در برابر درهم شکستن در کامپاند epdm  عالی است و خواص الکتریکی خوب ان هنگام که در اب غوطه ور می شود تا حدی کمی کاهش می یابد

اورینگ SBR مصنوعی:

در تولید sbr  بیشترین سهم را فرایند امولسیونی با استفاده از اغازگرهای احیای دارند اما SBR محلولی نیز همچنان اهمیت خود را حفظ کرده است در پلیمریزاسیون های امولسیونی ، ابتدا لاتکس (پلیمر مایع) به دست می اید که یا با همین صورت مورد استفاده واقع می شود یا با فرایند بیشتر به صورت الاستومر جامد در می اید.

ساختمان اورینگ SBR و تاثیر آن روی خواص:

توزیع مولکولی تا حد معین با افزایش وزن مولکولی متوسط گسترده می شود به هر حال با وجود گستردگی توزیع وزن مولکولی و نیز وجود شاخه های جانبی با زنجیره های بلند فرایند پذیری همواره بهبود نمی یابد زیرا SBR بیشتر شامل بخش هایی ست که وزن مولکولی بسیار بالایی دارند و همین امر منجبر به تشکیل ژن می شود.

آمیزه کاری کامپاند اورینگ SBR:

آلیاژها: SBR به علت قطبیت کم قادر است به هر میزان با تمام الاستومرهای غیر قطبی آلیاژ شود.

عامل پخت : SBR در مقایسه با NR به مقدار گوگرد کمتر  و مقدار شباهت دهنده بیشتری نیاز دارد

عامل های محافظت کننده : در مرحله تولید SBRپایدار کننده های موثری به آن اضافه می شوند که هم پایداری انباری بسیار خوبی به آن میدهند و هم آمیزه های ولکانیزه شده ی آن تا حدودی تخریب محافظت می کنند

کاربرد های اورینگ SBR:

به میزان قابل توجهی در تولید تایرهای باری سبک و تایرهای سواری مورد استفاده قرار میگیرند اصولا از E-SBR در تولید تایر های باری سنگین استفاده نمیشود.

اورینگ SBR در موارد مقاومت کششی با پرکننده تقویتی و حداکثر طول زیاد و مقاومت الکتریسیته مقاومت بالایی دارد و در برابر روغن و در برابر بنزین  و دربرابر شعله  مقاومت پایین دارد و استفاده نمیشود

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *