گسکت لاستیکی

گسکت لاستیکی یا واشر آب بندی چیست

گسکت لاستیکی یا واشر آب بندی چیست:

Gasket یا واشر آب بندی که به آن درزبند نیز می گویند برای آب بندی میان دو فضای فلنج که مانع از جریان یافتن آب است استفاده می شود و از هدر رفتن سیال ممانعت می کند گسکت لاستیکی معمولا در لوله های پلی اتیلن و خطوط آبی و اتصالات لوله کاربرد دارد. گسکت لاستیکی به دلیل استفاده راحت و آب بندی عالی در خطوط آبی بسیار زیاد کاربرد دارند. گسکت لاستیکی عبارتند از نسوز viton ، ضد اسید ، epdm، ضد روغن nbr، منجیددار و سیم دار می باشد بعضی از واشر های لاستیکی از برش ورق لاستیکی تولید می شود که هم به صورت لاستیکی و هم به صورت تلفیق لاستیک و فلز موجود می باشد مدل ترکیبی لاستیکی و فلزی در فشار های بالا مورد استفاده قرار می گیرد زمانی که قطعه نشتی بسیار کمی وجود داشته باشد و فشار و دما پایین باشد از گسکت های برای جلو گیری از نشت آب استفاده می شود.

واشر آب بندی:

این نوع گسکت دارای یک لایه از جنس فولاد ضد رنگ و یک لایه پرکننده از جنس آزبست یا تلفون و یا گرافیت یا لاستیک منجید می باشد که با مقطع مربعی یا مستطیلی شکل و بصورت فشرده دور هم قرار گرفته است .

مقدمه ای از gasket:

گسکت کلمه لاتین می باشد که معادل فارسی آن واشر آب بندی می باشد لاستیک آب بند در معنای واقعی یعنی یک درزگیر مکانیکی که به گونه ای طراحی شده تا در فضای خالی بین دو جسم سخت که تحت فشار هوا یا سیال هستند قرار گرفته تا از نشتی جلوگیری کند و به اصطلاح آب بندی نماید گسکت ها به طورمعمول از فرم دهی موادی که بصورت خام می باشند تولی می شوند همچنین gasket لاستیکی و سیلیکونی و پلیمری بر اساس شرایط قرار گیری دسته بندی می شود:

گسکت ضدروغن nbr

به واشر آب بندی که مقاومت بسیار بالایی در روغن از جمله روغن های هیدرولیک دارند گفته می شود که نزدیک به ۱۱۰ درجه سانتی گراد دما را نیز تحمل می کند.

گسکت ضد حرارت وایتون vaiton

به این گسکت ها واشر نسوز نیز گفته می شود که از نظر اقتصادی بصرفه نیست و قیمت بالایی دارند و تا حدود ۲۰۰ درجه سانتی گراد به حرارت مقاوم است.

گسکت بهداشتی silicon

واشر آب بندی سیلیکون هم از نظر مقاومت در برابر حرات تا ۱۸۰ درجه و هم برای مصارف بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرد.

گسکت منجیددار

جهت بالا رفتن مقاومت گسکت در مقابل پارگی گسکت به منجید مسلح می شود که به آن واشر منجیددار نیز گفته می شود.

گسکت ضد اسید epdm

جهت استفاده در اسید آب شور و آب سرد و گرم از گسکت های epdmاستفاده میشود

واشر آب بندی

در کل به قطعه لاستیکی که بین دو فلنج آب بندی می کند گسکت لاستیکی یا همان واشر آب بندی میگویند.

گسکت های دو جزئی

به گسکت های که یک جز آن لاستیک و جز دیگر آن فلز یا تفلون یا منجید باشد دو جزئی گفته می شود که پیشرو جهت بالا رفتن مقاومت آن می باشد.

نوع واسطه بین گسکت ها دارای رینگ فلزی یا ptfe یا پلی آمید باشد که رینگ فلزی خوردگی را کاهش میدهد و محافظت نیز به عمل میرساند رینگ ptfe برای جلوگیری از سایش و دما مورد استفاده قرار میگیرد و معمولا ضخامت این رینگ ها حداکثر ۴ میلی متر است و در بیشتر مکان های صنعتی مثل پتروشیمی پالایشگاه نیروگاه و صنایع زمینی و هوایی مورد استفاده قرار میگیرد . از موارد مصرف گسکت میتوان به انعطاف پذیری و مقاومتش در برابر عوامل مختلف نام برد.سهولت نصب یکی از ویژگی های بارز واشر لاستیکی  بخاطره استفاده نکردن از چسب در هنگام نصب و جایگذین کردن راحت و همچنین اثر تخریب بر محل آب بندی ندارد.

گسکت لاستیکی نسوز وایتون viton (fkm) توانایی تحمل دمای بالا و عواملی مانند خوردگی و محل های اسیدی مقاومت بالای دارند و همچنین  در مقابل فشار مقاوم است و سختی آن بین ۷۰ تا ۸۰ shore می باشد. گسکت لاستیکی nbr در لوله های مخازن و شرکت های مربوط به آب کاربرد دارند نوع مصارف این گسکت ها که از نوع صاف بوده و از برش دادن  ورق لاستیکی به دست می اید یا از طریق قالبگیری تولید می شود مدل کاور شده با رینگ فلزی برای فشار های بسیار بالا مناسب است.

گسکت مورد نظر شما مشتریان با توجه با نیاز و موارد استفاده ان در محل قرار گیری باید مورد برسی قرار داد:

مقدار فشاری که تحمل میکند و مقدار دمایی که تحمل می کند  و نوع سیالی که قرار است از داخل خط عبور کند و در مسیر سرمایش یا گرمایش قرار گرفته و عوامل پیر شدگی گسکت که می توان نام برد فشار یکنواخت بر روی دو طرف گسکت  و نسبت به متریال استفاده کم بودن قدرت تحمل و پایین بودن قدرت مقاومت پیچ های رو فلنج

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *