اختلاط مواد اولیه در تولید قطعات لاستیکی
واشرهای لاستیکی ، پکینگ ها و تایر خودرو از جمله قطعات لاستیکی هستند که در زندگی امروزه ، نقش بسزایی ایفا می کنند . کاربرد هر قطعه مشخص کننده استانداردهای کیفیتی لازم در تولید آن محصول می باشد . بصورت کلی می توان این استانداردها را به دو دسته مشخصات ( رواداری ) ابعادی و مشخصات موادی تقسیم نمود . مشخصات ابعادی بنابرنوع فرایند و ریزه کاری های موجود در قالب تعیین می گردد.
مواد اولیه لاستیک ترکیبی از کائوچو ، روغن ها ، دوده و افزودنی های مختلف است بنابراین مسئله یکنواختی یا همگنی مواد پایه در آماده کردن آمیزه بسیار حائز اهمیت است . بعلاوه اختلاط باید به گونه ای صورت گیرد تا از پخت مواد خام در هنگام اختلاط جلوگیری شود .
در اختلاط مواد پایه بنابر نوع قطعات تولیدی ، سرعت تولید و سرمایه موجود از دستگاه ها و روش های مختلفی استفاده می شود . بنوری و اینترمیکس از مهم ترین دستگاه های هستند که در این زمینه به کار می روند .
مخلوط کن بنوری یک نوع مخلوط کن درونی است که برای مخلوط کردن مواد اولیه لاستیک و در موارد خاص ، پلاستیک کاربرد دارد . طرحاولیه این دستگاه به سال 1916 باز می گردد . بنبوری شامل دوچرخه با باله های مارگون است که درون محفظه سیلندری شکل قرار دارد . اختراع این دستگاه سبب کاهش هزینه های کارگری وسرمایه ای در صنعت لاستیک گردید . این دستگاه هم چنین برای افزودن پرکننده ها و تقویتکننده ها ، رنگدانه و دیگر افزودنی ها به بسپارها بکار می رود . هسته داخلی این چرخه ها می تواند توسط آب ، خنک یا گرم شود .
اخیراً توسط شرکت موری یامای ژاپن در محفظه های پخت سیستم خنک کننده فوق العاده ای طراحی گردیده است که محفظه به صورت هوشمند دمای مخلوط کردن را تنظیم می نماید و می تواند آنرا بحدی پایین نگه دارد که دستگاه برای مخلوط کردن عامل های پخت به مواد لاستیک نیز مناسب باشد . شکل هندسی ممتاز چرخانه ها و فاصله بین آن ها منتج شده از تجربه وسیع سازنده است . این مطلب می تواند باعث تراکنش بسیار خوب درآمیزه گردد و یکنواختی استثنایی ارائه دهد . کیفیت مخلوط شدن با فشار چکش از بالا افزایش می یابد

مواد اولیه در تولید قطعات لاستیکی 


کنترل و دقت اندازه گیری دما ، توسط ترموکوپل های حساس با حسگرهایی که توانایی ارسال سریع پاسخ را دارند تضمین می شود . قسمت اصلی دستگاه ، چرخانه ها با هندسه منحصر به فرد چهار باله مارپیچی شکلشان می باشند . موتور های دور متغیر در این سیستم برای بهبود عملکرد استفاده می شود به عبارتی راه اندازهای دور متغییر ، موجب یکنواختی هر پیمانه می شود . تغذیه مواد اولیه از دریچه پشتی دستگاه بسهولت امکان پذیر است .
با پیشرفت دسگاه بنبوری در سال 1934 دستگاهی به نام اینتر میکس شکل گرفت که تفاوت اصلی آن در فرم چرخانه ها است . اینتر سیکس برای لاستیک هایی با دمای پخت پائین ، کاربردهایی با کیفیت بالا و مخلوط کن های تک مرحله ای مناسب است در صورتی که بنبوری برای حجم بالای کار ، مخلوط کردن در چند مرحله و مخلوط کردن ترکیبات پلاستیک کاربرد دارد . این ماشین آلات معمولاً پیش از دستگاه هایی نظیر غلتک گرانول ساز یا اکسترودر قرار می گیرد .
در طراحی های جدید بدنه محفظه مخلوط کن با کوشش کرم سخت به صورتی ساخته شده است تا بتوانند پرکننده های ساینده ای نظیر سیلیکا را نیز تحمل نماید . محفظه اختلاط به دو گونه مماسی ویا متداخل ساخته می شود که بر اساس فرمول بندی لاستیک یکی از این دو انتخاب می گردد . در هر دو مورد چکش برای کوبیدن مواد خام رویچرخانه در بالای محفظه تعبیه شده است .
در زمان انجام اختلاط مواردی نظیر انرژی ورودی ، زمان و دما نشان دهنده پیشرفت فرایند و تکمیل آن است . به مجردی که فرایند تکمیل شد ، محفظه باید تخلیه گردد . این عمل در دستگاه های متفاوت به صورت تخله از زیر یا از روبرو است ، که در تخلیه روبرو ، توسط یک گیر بکس حلزونی محفظه دوران می نماید و واژگون می شود .
چرخانه ها توسط یک موتور الکتریکی که به یک گیر بکس هیدرولیکی که بصورت مستقیم چرخانه ها بچرخاند ، منسوخ شده است . انرژی جنبشی چرخانه به انرژی گرمایی مخلوط تبدیل می گردد که مقداری از آن توسط مجاورت مخلوط با فلز بدنه محفظه گرفته می شود . گرمای باقیمانده مانند یک عامل محدود کننده عمل می نماید . زیرا در صورت افزایش می تواند به سبب صورت گرفتن عمل پخت باعث تخریب مواد اولیه شود . بنابراین دستگاه های بنبوری ، چرخانه ها ، بدنه محفظه و چکش توسط گردش آب خنک می شوند . انتقال بهتر گرما در چرخانه های اینتر میکس باعث کوتاه تر شدن زمان مخلوط کردن و افزایش کیفیت محصول دستگاه می گردد .
کیفیت بنبوری های امروزه به گونه ای است که با تعمییرات و توجه بسیار کمی بصورت پیوسته کار می کنند .شرکت فارل برای تحلیل مقاومتی در اجزا دستگاه که تحت تنش های بالایی قرار دارند از تحلیل های المان محدود استفاده می نماید .
چرخه های مدل اس تی شرکت فارل بواسطه فرم خاصی که دارند علاوه بر کوتاه کردن چرخه ی کاری ، افزایش کیفیت و یکنواختی محصول را تضمین می نمایند . چرخانه این دستگاه ها چهار باله می باشند که حتی نوک باله های چرخانه خنک کاری می شود . یک دستگاه بنبوری از قسمت های مختلفی نظیر محفظه اختلاط ، چکش ( کوب ) ، چرخانه ( مثلاً دو یا چهار باله ) ، گیربکس های محرک چرخانه، گیربکس محفظه برگردان ( در تخلیه از روبرو ) ، سیستم های خنک کننده توسط آب ، سیستم پنوماتیک یا هیدرولیک و .... تشکیل شده است . در ادامه معرفی کامل تری از چگونگی ساخت این قسمت ها ارائه می شود .
نیروی محرک اصلی توسط یک موتورسه فاز تامین می شود که بدلیل بسته شدن برق موتور بصورت ستاره مثلث در هنگام راه اندازی مصرف برق کاهش یافته و ضربه اولیه گرفته می شود . فولی های سر موتور باید جهت جلوگیری از لرزش بالانس گردند .
مشخصات گیربکس بنا بر سایز دستگاه ( حجم داخل محفظه اختلاط  ) تعیین می گردد . این مشخصات می تواند از نسبت دور 1:20 تا 1:80توان 20 تا 100 و دور 700 تا 3000 متغییر باشد .
شفت ورودی و خروجی گیربکس با کاسه نمد و پکینگ های مخصوص جهت جلوگیری از نشت روغن محافظت می شود . از روغنی با گرانروی زیاد برای ایجاد یک فیلم روی دنده های درگیر گیربکس استفاده می شود تا از ایجاد صدا و سایش دنده ها جلوگیری شود . خروجی گیربکس توسط گیربکس ثانویه به دو خروجی با دور متفاوت و خلاف جهت برای اختلاط بیشتر و بهتر تبدیل می شود .
تابلو برق دارای نمایشگرهای درجه حرارت ، ولتاژ و آمپر مصرفی است . سه چراغ که نشان دهنده وجود سه فاز و چراغ هشدار که نشان دهنده ی اضافه بار است روی تابلو نصب می شود . نوع سیستم تابلو برق به گونه ای طراحی گردیده است که برای ایمنی بالاتر در صورت گیر کردن  چرخانه از سیستم دور برگشت ( معکوس ) استفاده می شود . تجهیزات دیگری نظیر کنترل گر پی ال سی و  صفحات نمایشگر اچ ام آی بدلخواه مشتری قابل عرضه باشند . چکش به صورت بادی یا هیدرولیکی عمل میکند . این قطعه جهت جلوگیری از چسبندگی و مقاومت در مقابل ساییدگی از جنس فولاد ضد سایش ریخته گری می گردد و با روکش کرم سخت پوشش داده می شود . برای جلوگیری از بالا رفتن دمای مواد خام داخل چکش نیز با جریان آب خنک کاری می شود . کابین مخصوص چکش جهت جلوگیری از انتشار دوده و دیگر آلاینده ها به سیستمی متشکل از یک فن گریزانه ای و سیکلون مجهز است . محفظه اصلی اختلاط عامل دوچرخانه دو یا چهار باله تشکیل شده است . این چرخانه ها بعد از ریخته گری ابتدا در کوره های مخصوص تنش گیری و سپس ماشین کاری می شوند ، در انتها برای بالا رفتن مقاومت سایشی با پوشش کرم سخت ، روکش داده می شوند . در محل خروجی شفت های چرخانه از داخل محفظه آب بندهایی جهت ممانعت از خروج مواد تعبیه شده است ، این آب بند ها باید بصورت دوره ای گریس کاری شوند . چون چرخانه ها بصورت مداوم در حال گردش می باشند برای سیستم خنک کاری آن ها از وسیله ای بنام روتاری جوینت استفاده می شود . برای تخلیه از روبرو از یک گیر بکس حلزونی که به صورت مستقیم با یک موتور کوپل شده است ، کمک گرفته می شود . این سیستم باعث چرخش محفظه حول یکی از چرخانه ها تا زاویه 120 درجه میگردد که مقدار آن توسط میکروسوییچ در جلو و عقب کنترل می شود . سیستم پنوماتیک شامل یک واحد مراقبت ( برای جلوگیری از ورود آلاینده ها و آب به داخل سیستم ) و اگزوزهای مخصوص ( حذف آلودگی صوتی ) می باشد که هوای لازم برای جک محرک       
 چکش را کنترل می نماید     

 

لاستیک سازی در اصفهان لاستیک سازی اصفهان لاستیک سازی بیتا اورینگ سازی ارینگ ورق لاستیکی منجیددار ورق منجیت ورقهای استیلی با پوشش لاستیک کاربرد اورینگ در سوایل کاسه نمد کنترل کيفيت قطعات لاستيکي کنترل کیفیت لاستیک تولید کننده قطعات سیلیکونی فروش قطعات لاستیکی  خودرو تولید کننده قطعات لاستیکی خودرو قطعات لاستیکی در اصفهان صنایع لاستیکی تولید قطعات لاستیکی  لاستیک سازی در اصفهان صنعت تولید قطعات سیلیکونی تولید کننده قطعات پلاستیکی خودرو انواع واشر دیافراگم اورینگ انژکتورکاربردان epdm اورینگ در دندانپزشکی چیست لاستیک اورینگ وایتون اورینگها

عبارات کلیدی2

اورینگی تولید اورینگ متری اکسترودی تولید قطعات سیلیکونی شیراز دستگاه اورینگ سازی راهنمای انتخاب اورینگ روکش سیلیکونی غلتک روکش غلتک صنایع لاستیک بیتا اصفهان صنایع لاستیک سازی غلطک اورینگ فروش انواع اورینگ فروش اورینگ در تبریز فروش اورینگ قیمت فروش لرزگیر لاستیکی در اصفهان فروش وایتون سختی 90 فروش ورق لاستیک قطعات لاستیک قیمت اورینگ ها لاستيك سازي بيتا لاستیک ۵ میل لاستیک بیتا لاستیک ریزی غلطک پلی یورتان لاستیک سازی مشهد لاستیک ضد روغن لاستیک ولکانیزه چیست لاستیک کوپلینگ پولی اورتان لاستیکهایی سیلیکیون مخفف لاستیک سازیts اورینگ چیست مشاكل أصفهان منجیت فروشی اصفهان واشر ابندى واشر لاستیکی شفاف شیراز واشرتخت وایتون چیست دیوار ورق لاستیک